سرور

سرور

امروزه نمی‌توان نقش سرورها و ذخیره‌سازها در ارتقای امنیت اطلاعات و تأثیر بسزای آنها در افزایش سرعت کارکرد کسب وکارهای کوچک، متوسط تا بزرگ را کتمان کرد. نیازهای متعدد و مختلفی مانند ضرورت به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مجموعه بین کارکنان، از به اشتراک‌گذاری چاپگرها و اینترنت تا فایل‌ها و فولدرها و ایجاد سطوح مختلف دسترسی بین ایشان و چندین و چند نیاز دیگر، سبب شده است تا نیاز استفاده از سرورها علاوه بر سازمان‌های بزرگ، در شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط نیز به‌ شدت احساس شود. ما به صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط پیشنهاد کردیم برای رفع نیازهای مجموعه خود به سرور، از خرید یک سرور، حتی ارزان‌قیمت دریغ نکنند؛ چراکه استفاده از سروری ارزان با مشخصات فنی معمول، بسیار بهتر و اصولی‌تر از استفاده از کامپیوتر شخصی قدرتمند با مشخصات فوق‌العاده است.

بهترین راه برای انتخاب سرور مناسب به‌ گونه‌ای که بهینه برای آن بودجه اختصاص دهید، این است که ویژگی‌های سخت‌ افزار مورد نظر را دقیقاً متناسب با کار و وظیفه‌ای که قرار است به سرور اختصاص داده شود، تعیین کنید. محیط های کاری کوچک تا متوسط نیز مانند سازمانهای بزرگ، بسیاری از فعالیت های همانند هم سرویس دهی می نمایند. این امور میتواند اجرای ساده یک دستور چاپ و یا میزبانی فضا برای سرویس های اینترنتی و یا خدمات دیگر مانند اشتراک گذاری فایل ها و نرم افزار ها و یا از این قبیل امور باشد.

با توجه به طراحی فنی سرورها، تعداد کاربرهایی که می توانند به این سرور متصل گردند، متفاوت است و از آنجائیکه تعداد کاربران موجود در شبکه تاثیر مستفیم بر انتخاب سخت افزار سرور دارد، بنابراین تعداد کاربران حال حاضر در مجموعه و احتمال افزایش این کاربران تا 2 الی 3 سال آینده را باید در نظر گرفت. در این راستا، با توجه به نرخ افزایش حجم کاربران و سرویس های مورد نیاز، می بایست این حداقل ها را در حد نیاز افزایش دهیم. شایان ذکر است که تعداد و ظرفیت هارد مورد نیاز ، با درنظر گرفتن حجم داده ها و میزان رشد آن در طول زمان مشخص، در نظر گرفته میشود.

سرور

اولین قسمت از انتخاب سرور مشخص کردن طرح کسب و کار می باشد. برای این کار می توان از زوایای زیر کسب و کار را بررسی نمود:

 1. باید درک درست و مناسبی از کسب و کار خود داشته باشد.
 2. به دنبال چه کارایی می باشد.
 3. چه چیزی برای شما مهم است و می تواند در کسب و کار تفاوت مفیدی ایجاد کند.
 4. کسب و کار در چه مرحله ای می باشد و برنامه آینده چه می باشد.

قدم دوم برای انتخاب سرور، مسئله مالی آن می باشد. این هزینه ها شامل خریداری، راه اندازی و نگهداری آن می باشد. در مسائل هزینه مالی مسائل مرتبط با آموزش، ارتقا ومدیریت آن را نیز باید در نظر گرفت.

قدم سوم برای تهیه سرور با توجه به مسائل گفته شده در قبل مسائلی که در سیستم شبکه مهم می باشد را باید در نظر گرفت.

 • انجام کارهای روزانه به سادگی
 • افزایش سرعت عملیات
 • کاهش ریسک پروژه
 • ارائه خدمات بهینه
 • کاهش هزینه های نگهداری
 • وجود راهکار های پردازش متنوع
 • کاهش پیچیدگی مدیریت و اتوماتیک شدن آن

برای ارائه خدمات و راهنمایی بیشتر تهران شبکه در خدمت می باشد.