فایروال

در اصطلاح کامپیوتری واژه فایروال به سیستمی اطلاق می شود که شبکه خصوصی یا کامپیوتر شخصی شما را در مقابل نفوذ مهاجمین، دسترسی های غیرمجاز، ترافیک های مخرب و حملات هکری خارج از سیستم شما محافظت می کند. فایروال ها می توانند ترافیک ورودی به شبکه را کنترل و مدیریت کرده و با توجه به قوانینی که در آنها تعریف می شود به شخص یا کاربر خاصی اجازه ورود و دسترسی به یک سیستم خاص را بدهند.

فایروال

قوانینی که در یک فایروال وجود دارد بر اساس نیازمندی های امنیتی یک سازمان تعیین می شود. برای مثال اگر فایروال بر اساس قوانینی که در آن تعیین شده تشخیص دهد که ترافیکی که از آن عبور می کند برای شبکه مضر است، بلافاصله آنرا بلوکه می کند و از ورود آن به شبکه جلوگیری به عمل می آورد. روش هایی که یک فایروال توسط آنها ترافیک را مدیریت می کند به ترتیب روش فیلترینگ بسته یا Packet Filtering، پروکسی سرور ‌و یا Stateful Inspection هستند. فایروال ها می توانند هم بصورت نرم افزاری و هم بصورت سخت افزاری وجود داشته باشند اما نقطه ایده آل یک فایروال، یک فایروال ترکیبی سخت افزاری و نرم افزاری است.

انواع فایروال نرم افزاری

فایروال

تنوع فایروال های نرم افزاری بسیار زیاد است اما همیشه در نظر داشته باشید که بهترین فایروال نرم افزاری، فایروالی است که ضمن اینکه در پس زمینه یا Background سیستم شما فعالیت کند از کمترین منابع سیستمی استفاده کند و بار سیستم را زیاد نکند. فایروال های نرم افزاری ترافیک و لود کاری بیشتری در شبکه ایجاد می‌کنند اما به نسبت فایروال های سخت افزاری از هزینه قابل قبولتری برخوردارند.

فایروال های نرم افزاری در دو نوع شبکه‌ای و تک محصولی ارائه می‌شوند:

1- فایروال های نرم افزاری تحت شبکه

فایروال های نرم افزاری تحت شبکه می توانند یک شبکه را تحت کنترل خود گرفته و از آن محافظت کنند.

2- فایروال های نرم افزاری تک محصولی

فایروال های تک محصولی صرفاً بر روی یک سیستم عامل نصب می‌شوند و می‌توانند از آن محافظت کنند، تصور کنید شما 150 کامپیوتر در شبکه خود دارید و بخواهید از یک محصول فایروال تک محصولی استفاده کنید !!! 150 بار نصب بر روی کل شبکه می‌تواند بسیار طاقت ‌فرسا و مشکل باشد.

فایروال های سخت افزاری

فایروال

فایروال های سخت افزاری معمولا به صورت زیرساخت ‌هایی هستند که توسط شرکت‌های تولید کننده بر روی بوردهای سخت افزاری، نصب و راه‌اندازی شده‌اند و معمولا در قالب یک روتر در شبکه فعالیت می‌کنند. روتر نیز می‌تواند در یک شبکه به عنوان فایروال سخت افزاری فعالیت کند.

فایروال سخت افزاری عملکرد بسیار مناسبی در لایه های انتقال و شبکه ندارد، به اینصورت که با بهره گیری از ابزارهای سخت افزاری مناسب می توان تا حد بالایی از کیفیت و پایداری شبکه اطمینان حاصل کرد. البته در مواقعی ممکن است حمله های بزرگ تکذیب سرویس روی دهد که قدرتمندترین ابزارهای سخت افزاری نیز در مقابل آن ناتوانند.

فایروال سخت افزاری می‌تواند به صورت پیش‌فرض و بدون انجام هرگونه تنظیمات اولیه در حد مطلوبی از ورود داده‌ ها و ترافیک ناخواسته به شبکه محافظت کرده و اطلاعات ما را ایمن نگه دارد. این گونه فایروال ها، معمولاً در قالب فیلترینگ بسته یا Packet Filtering فعالیت می‌کنند و Header های مربوط به مبدا و مقصد (Source & Destination) بسته‌ها را به دقت بررسی کرده و در صورتی که محتویات بسته با قوانینی که در فایروال تنظیم شده مغایرت داشته باشد بلافاصله از ورود آن به شبکه جلوگیری کرده و آن را بلوکه می‌کند. بسته اطلاعاتی در صورتی که مغایرتی با قوانین موجود در فایرول نداشته باشد به مقصد مورد نظر هدایت خواهد شد.

فایروال

راحتی کار با فایروال های سخت افزاری این است که کاربران معمولی هم به راحتی می‌توانند آن را در شبکه قرار داده و از تنظیمات پیش‌فرض انجام شده در آن استفاده کنند. تنها بعضی از تنظیمات پیشرفته امنیتی در این گونه فایروال ها هستند که نیاز به داشتن دانش تخصصی فراوان برای انجام دادنشان دارند. اما این را در نظر داشته باشید که فایروال های سخت افزاری باید توسط کارشنان متخصص امنیت، آزمایش شده تا از کارکرد آنها اطمینان حاصل شود. فایروال های سخت افزاری بار ترافیکی و لود کاری کمتری برای شبکه ایجاد می‌کنند و طبیعتا سرعت و کارایی بهتری در شبکه دارند اما از نظر هزینه، بیشتر از فایروال های نرم افزاری هزینه دارند.

نتیجه

  • فایروال های سخت افزاری به صورت ابزارهایی بر روی بوردهای سخت افزاری نصب شده اند، روتر نیز می تواند در نقش یک فایروال عمل کند.
  • فایروال های نرم افزاری، برنامه هایی هستند که بر روی هر سیستم عامل می توانند نصب شده و شروع به کار کنند و هم به صورت شبکه‌ای و هم به صورت تک محصولی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.
  • به صورت پیش‌فرض می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری برای محافظت از شبکه خود استفاده کنید.
  • فایروال سخت افزاری می‌تواند نوعی فایروال نرم افزاری باشد که بر روی یک بورد سخت افزاری نصب شده است.
  • فایروال های سخت افزاری سرعت و کارایی بیشتری نسبت به فایروال های نرم افزاری دارند.
  • هزینه پیاده‌سازی و استفاده از فایروال های نرم افزاری بسیار کمتر از فایروال های سخت افزاری است.
  • برای برخورداری از بهترین کارایی در شبکه همیشه باید از فایروال ها به صورت ترکیبی (نرم افزاری و سخت افزاری) استفاده کرد.

Leave a Reply